Tarif Mekanı – Yemek tarifleri ve hayata dair…

Reflüye 1.5 Saatte Kesin Çözüm

Reflü hastalığına kesin çözüm bulundu. Uzman Dr. Mehmet Gök, “Ağızdan girilip mideye ulaşılarak, kansız, bıçaksız, ilaçsız tedavi edilebiliyor. Yöntemle, mide ile yemek borusu arasında olan, gevşeme-kasılması bozulmuş bölüm zımbalanarak daraltılıyor” dedi.
Uzman Dr. Mehmet Gök yaptığı açıklamada, genel anestezi altında, hastanın önce yemek borusunun içinden mideye kadar uzanan silikon bir tüp (overtüp) yerleştirildiğini belirterek şöyle konuştu: “Tüpün içinden mideye, tedavide kullanılacak endoskopik stapler -ultrason cihazı, optik sistem, vida ve zımbalardan oluşan özel bir endoskop sokuluyor ve mideye ulaşılıyor. Tıbbi adı ‘endoskopik fundoplikasyon’ olan yöntemde doku kalınlıkları ultrasonografiyle sürekli ölçülerek önce vidalama, ardından 3 yerden zımbalama işlemi yapılarak sorunlu alan daraltılıyor. Bölge daralınca mide içeriğinin yemek borusuna kaçışı engellenmiş oluyor.’’

Gebze Medical Park Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Mehmet Gök, bu yöntemin hasta açısından avantajlarının bulunduğunu belirtti. “Ortalama 1.5 saat süren işlemden 24 saat sonra hastaları taburcu edebiliyoruz” diyen Gök, kullandıkları cihazın son derece gelişmiş robotik bir endoskop olduğunu söyledi. Dr. Gök, “Yöntem mide reflüsüne neden olan mide girişindeki valf yapısının bozukluğu veya valf kapak açıklığı (mide fıtığı) durumlarında onarım ve yeniden oluşturma için kullanılabiliyor” dedi. 18-60 yaş arasındaki hastalara uygulanan yöntemi, revize edilmiş 2014 model robotik cihazla dünyada ve Türkiye’de ilk uygulayan Gök, “Yöntem halen ABD, Almanya, Avusturya, İtalya ve Türkiye’de uygulanıyor” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.