Tarif Mekanı – Yemek tarifleri ve hayata dair…

Her üç kişiden biri obez

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hakkı Yeşilyurt, Türkiye’de obezite oranının yetişkinlerde yüzde 30, çocuklarda ise yüzde 15 olduğunu ifade ederek her 3 kişiden birinin obez hastası olduğunu açıkladı.

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında Erzurum’da Yakutiye Kent Meydanında düzenlenen “Belediyelerle Yürüyoruz” adlı etkinlik katılan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hakkı Yeşilyurt, Toplumun yüzde 30’unun fiziksel hareket yapabildiğini yüzde 70’inin ise fiziksel hareket yapmadığını belirterek obezite hastalığının çoğaldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hakkı Yeşilyurt,” 2014 yılında her ayın son Pazar günü yapılan sağlıklı yürüyüşü bugün farklı bir konsepte ve farklı bir şekilde yaptık. Sağlıklı şehirleri de aynı zamanda değiştirmemiz lazım ki, sağlıklı kent, sağlıklı çevre ve sağlıklı insan yaşamı mümkün olsun. Sağlık sadece bedensel iyilik hali değil aynı zamanda ruhsal iyilik halidir. Ama son zamanlarda sosyoekonomik seviyemizin artması, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin insan hayatına ve insan konforuna verdiği katkılardan dolayı insanımız biraz bedensel hareketten uzak kaldı. Bunun sonucunda da obezite dediğimiz kilo alma tehlikesi ortaya çıkmıştır. Malumunuz obezite son derece ciddi bir hayatı tehdit eden bir hastalık boyutuna ulaşmak üzere bizim toplumumuzda. Son zamanlarda yapılan araştırmalar Türk toplumunun erişkinlerde yüzde 30’unun çocuklarda ise yüzde 15’inin obez yani kilolu hale geldiğini göstermektedir. Bu sonucunda malumunuz obez insanlarda kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon, bulaşıcı olmayan hastalıklardan diyabet dediğimiz şeker hastalığı ve kanser gibi benzeri hastalıklar ortaya çıkarak ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalınıyor. Dolayısıyla obezitenin kontrol altına alınması için bu bedensel aktivitenin de son derece önem kazandığını belirtmek istiyorum. Hareketsizlik toplumumuzda önemli bir alışkanlık haline geldi. Yapılan araştırmalarda toplumun yüzde 30’unun fiziksel hareket yapabildiğini yüzde 70’inin ise fiziksel hareket yapmadığını görüyoruz. Fiziksel hareketlerin yapılmaması bazı hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Yani dörtte bir oranında meme ve kolon kanseri, şeker hastalıklarına neden oluyor. Bu yüzden mutlaka toplumda bir farkındalık oluşturmamız lazım o farkındalıkta da insanlarımızı bulunduğu ortamlar dahilinde zorlayarak haftada en az 5 gün yarım saatte orta şiddette yürüyüş yapmasını sağlamamız gerekir.” dedi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.