Tarif Mekanı – Yemek tarifleri ve hayata dair…

Moda İle İlgili Etkileyici 10 Film!

08.12.2017
772

Büyüleyici, ışıltılı moda dünyasıyla ilgili bu zamana kadar birçok film çekildi. Modayı seven kadınlara ilham veren 10 etkileyici film…

Moda İle İlgili Etkileyici 10 Film!

Büyüleyici, ışıltılı moda dünyasıyla ilgili bu zamana kadar birçok film çekildi. Modayı seven, modaya dahil olmak isteyen kadınlara ilham veren bu filmleri sizin için derledik. 


Erkekler Sarışınları Sever/ Gentlemen Prefer Blondes (1953)

Lorelei Lee ve Dorothy Shaw birbiriyle iyi arkadaş olan iki şarkıcıdır. Birlikte Paris’e giden lüks bir seyahat gemisinde çalışmaktadırlar. Lorelei maddiyata önem vermektedir ve oldukça zengin bir adam olan Gus ile evlenmeyi planlamaktadır. Arkadaşının aksine Dorothy için para hiç önemli değildir. Gus’ın babası olan Ernie Malone, Gus’ı korumak için babasının tuttuğu bir dedektiftir. Çünkü Gus’ın babası etkileyici sarışın Lorelei’nin oğlunun parasının peşinde olduğundan emindir. Lorelei’ın dikkati zamanla Francis Beekman tarafından dağılırken, dedektif Ernie’nin gözü de Dorothy’den başkasını görmez olur. 

Coco Before Chanel – Coco Chanel’den Önce

Adından da anlaşıldığı üzere, Coco Chanel’in parlama hikayesini anlatır bu film. Gabrielle Chanel’i canlandıran Audrey Tautou, role inanılmaz derecede uyum sağlamış, ve film mükemmel bir atmosfere sahip. Yalnız uyarmak gerekirse, Audrey Tautou’nun özendire özendire sigara içişi sağlığınıza zarar verebilir…

Valentino: The Last Emperor

Efsanevi modacılardan Valentino Garavani’nin hayatını anlatan belgeselde yine Garavani bizzat kendisini canlandırıyor. 2008 yapımı bu belgesel de arşive eklenmesi farz olanlardan. 

 Prêt-à-Porter

Gerçek bir Paris moda haftası sırasında çekilen filmde, Naomi Campbell’dan Cher ve Jean-Paul Gaultier’e kadar moda haftası koşturmacası içindeki isimler var. Sophia Loren ve Julia Roberts’in yanı sıra, 94 yılında yapılan filmde modellerin çıplak yürüdükleri defile sahnesi epey konuşulmuştu.

The Stepford Wives

Stepford’da kadını tanrı değil erkekler yaratıyor! Eşlerini mutlu etmeye kurulmuş robot kadınlar, adeta kusursuzun vücut bulmuş hali. Parlak ciltleri, rengarenk elbiseleriyle Stepford kadınları her daim bakımlı. Nicole Kidman’nın metropol kadınından Viktoryen havaya geçişi, filmi izlemek için onlarca nedenden sadece biri. 

Yves Saint Laurent (2014)
Christian Dior’un sağ kolu olan Yves Saint Laurent, Christian Dior’un hayatını kaybetmesi üzerine işlerin başına geçer ve ilk tasarımını hazırlayarak ünü tüm hızıyla yayılmaya başlar. Bir moda şovu sırasında Pierre Bergé ile karşılaştığında ise hayatını tamamen değiştirecek bir ilişkiye adım atmış olur. İkili, birbirlerine aşık olur ve iş hayatında da birlikte çalışmaya başlar. Üç yıl sonra ise kendi markası olan Yves Saint Laurent’i yaratır. Ancak Yves Saint Laurent’in yaratıcılığı hem özel hayatını hem de iş yaşamını etkiler hale gelir. 

The Devil Wears Prada – Şeytan Marka Giyer

Bir filmde Meryl Streep başrol olur da o film kötü olabilir mi? Zalim bir moda gurusu olan Amerikan Vogue dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Anna Wintour’un asistanına yaşattığı sabır testini konu alan filmde, oyuncular aşırı derecede iyi oynamıştır. Aynı zamanda kitap uyarlaması olan film, moda dünyasını arka planıyla birlikte süper işlemiştir.

Fırlama Kızlar/ Clueless (1995)

Beverly Hills’de yaşayan hoş ama boş Cher (Silverstone), lisenin güzel ve son derece popüler kızlarından biridir. En çok önem verdiği iki şey; okulun yakışıklı erkekleriyle çıkmak ve modayı takip etmektir. Zıpır kız, kendisine layık bir erkek ararken, okula yeni gelen bir kızın bir türlü içine sinmeyen paspal giyim tarzını değiştirmeye ve iki öğretmeninin arasını yapmaya çalışır. Düzeltilmesi gereken notları vardır ve bunun en kolay yolu, öğretmenlerinin özel hayatına müdahale etmektir.

Dior et Moi (2014)
Filmde 1946 yılında Christian Dior tarafından kurulan ünlü Fransız modaevinin eşi görülmemiş görünümü ele alınır.

Muhteşem Gatsby/ The Great Gatsby (2013)

Yazar olma basamaklarını tırmanan Nick Carraway 1920’lerde eğlence hayatının gözdesi konumuna yükselen New York’a gelir. Kendi Amerikan rüyasının peşindeyken tesadüfen milyoner Jay Gatsby ve onun çevresiyle yolları kesişir. Carraway’nin alkolün su gibi aktığı, göz kamaştırıcı partilerle tanışması fazla zaman almaz. Öte yandan bu büyülü Amerikan rüyasının çöküşü de yaklaşmaktadır. Dışarıdan görkemli görünen bu hayatın örtbas etmeye çalıştığı gerçekler su yüzüne çıkacaktır…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.