Tarif Mekanı – Yemek tarifleri ve hayata dair…

Hippi nedir? Hippi Tarzı Giyim Nasıl Olur?

11.12.2017
1.046

Hippi modası 1960’lı yıllardan günümüze kadar, değişen moda akımlarına karşı aynı kalmayı ve varlığını sürdürmeyi başarmıştır. Peki nedir bu hippi modası?

Hippi nedir? Hippi Tarzı Giyim Nasıl Olur?

Hippi nedir?

Hippilik bir yaşam tarzıdır. Apolitik bir duruşu içinde barındırır. 1950’li yıllarda özgürlükçü bir akım olarak ortaya çıkmakla birlikte düzenin parçası olmayı reddeder, bir yere varma idealini hiçe sayar, yarını önemsemeden yaşamayı benimser. Hippi yaşam tarzını benimseyenler sıradan yaşama karşı çıkarlar. Dünyayı bitkilerin, hayvanların ve insanların eşit kullanması gereken ortak bir yaşam alanı olarak betimlerler. İlkerleri özgür yaşam ve doğallıktır. Hazır giyime ve markalara karşı çıkarlar.

Hippi yaşam tarzı 1960’lı yıllarda moda olarak kendini kabul ettirmiştir. 1960’lı yıllardan bugünlere kadarsa moda dünyasındaki yerini korumuştur.

Hippi Tarzı Giyim Nasıl Olur?

Bugün moda akımlarına baktığımızda kurallar ve abartılarla dolu olduğunu görürüz. Hippi tarzı ise tüm bu kuralları yıkan en rahat ve doğal moda akımı olmayı başarmıştır. Nasıl göründüğüne dair bir kaygı taşımayan hippiler, doğa ve renklerden ilham alarak kendi iç huzurlarına göre giyinmeyi tercih etmişlerdir.

‘ÇİÇEK ÇOCUKLAR’

Ne kadar kuralsızlığı ilke edinmiş, özgürlüğü temel prensipleri haline getirmiş olsalar da hippi tarzı denince akla gelen yerleşik unsurlar vardır. Mesela giysilerin doğayı yansıtan parlak ve canlı renklerden oluşması gibi. Kendilerine “Çiçek Çocukar” denilmesinin sebebi doğanın her rengini üzerlerinde taşıyor olmalarından gelir.

Bir diğer husus çekici desenleri çok kullanmaları, dantel, kurdele ve nakışlara düşkün olmalarıdır.

Ayrıca aksesuarda deri ve gümüşü kullanmayı severler. Renkli ve çiçekli tasarımlara sahip aksesuarlarıyla oldukça havalı ve farklı bir görünüm elde eden hippiler, özgün ve ilham verici bir tarz yaratmışlardır.

Saç bandanaları, etnik takılar, kovboy parçaları, tüylü, püsküllü, süet elbise ve bluzlar, örgü desenleri, kat kat tişörtler, sandaletler, etnik desenler içeren botlar, uzun etekler, renkli kemerler, renkli ve bohem gözlükler, metal bileklikler, mini ve salaş kot şortlar, geniş paça pantolonlar hippi tarzının vazgeçilmez parçalarıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.