Tarif Mekanı – Yemek tarifleri ve hayata dair…

Bel Ve Boyun Fıtıklarında “Manyetik RezonansTerapi”

Medical Park Samsun Tıp Merkezi’nden Fizik tedavi Uzmanı Uzm. Dr. Elif Berber Menekşe “Manyetik rezonans terapi” hakkında bilgi verdi.
Dr. Menekşe, “Manyetik rezonans terapi, fiziksel manyetik titreşim prensibine dayanan bir tedavi yöntemidir. Belirli hücrelerde ve dokularda iyileşme sürecini başlatmak amacıyla sürdürülmektedir. Manyetik rezonans terapisi Karadeniz’de Medical Park Samsun Hastanesi tarafından uygulanmaktadır” dedi.
Bugüne kadar çalışmalardan elde edilen sonuçların tekniğin etkili olduğu yönünde güçlü kanıtlar ortaya koyduğunu belirten Dr. Elif Berber Menekşe, tedavinin, sağlık uzmanları tarafından genellikle tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak hareket sistemindeki acı veren dejenerasyonların ve patolojik modifikasyonların tedavisinde uygulandığını söyleyen Uzm. Dr. Elif Berber Menekşe, “Manyetik rezonans terapisi uluslararası kliniklerde ve rehabilitasyon merkezlerinde kullanılmaktadır. Avusturya’da bulunan Ludwig-Boltzmann Enstitüsü başta olmak üzere birçok araştırma merkezi tarafından da desteklenmektedir. Öte yandan terapinin geleneksel tıp tarafından tamamıyla kabul gördüğü bilinmektedir” diye konuştu.
Bel ve boyun fıtığı, kireçlenme, menüsküs, kıkırdak harabayeti, kaynamayan kırık vakaları ve sporcu yaralanmaları gibi sorunların Almanya’da geliştirilen ve manyetik titreşimlerle çalışan MBST cihazları sayesinde artık kalıcı olarak tedavi edildiğini ifade eden Menekşe, “MR cihazının da geliştirilmiş modeli olan ve radyasyon yaymayan yeni alternatif tedavi yöntemi, röntgen ışınlarından farklı olarak vücuda manyetik titreşimler yolluyor. Fıtıkları ve kireçlenme ağrılarına son vermesinin yanında MBST, hücreleri yenileyerek ve dokuları iyileştirerek doğal iyileşme sürecini de tetikliyor. Bir yıl önce hizmete giren tedavi yöntemi oldukça başarılı bir tedavi yöntemi olup başarılı sonuçlar elde etmektedir. Tedavi sisteminde günde 1 saat 7 gün boyunca süren seanslara katılan hastalar, 21 gün ile 3 ay içerisinde ağrılarından tamamen kurtulabiliyor, günlük işlerini rahatça yapabilir hale geliyor” şeklinde konuştu.

Her yaş grubundan hastayı tedavi ettiklerini kaydeden Dr. Elif Berber Menekşe, doğuştan engelli, hareket kısıtlığı yaşayan birçok engelli insanda da hareketsizlikten oluşan kas ve eklem sertliklerinde başarılı elde ettiklerini kaydetti. Menekşe, “Cihazlar, radyasyon vermiyor. Röntgen ışınlarından farklı olarak sadece vücuda manyetik rezonans yolluyor. Oradan bir görüntüleme elde ediliyor. MR’ın ağrıları hafiflettiği gözlemlenince daha da geliştirilerek bu cihazlar yapılmış” bilgilerine yer verdi.
Bu tür hastalıklarla karşılaştıklarında genelde ağrıyı dindirici tedaviler uyguladıklarını söyleyen Dr . Elif Berber Menekşe, açıklamasını şöyle tamamladı: “Bu cihazla yapılan tedaviler şunu gösteriyor: Hem ağrı geçiyor hem de doğal iyileşme sürecini tetikliyor. Diz kireçlenmeleri hastalarıyla ilgili orada elde edilen sonuçlar hastaların yarısından fazlasında yüzde 86’ının üzerinde iyilik hali görülüyor. İyilik halinden kastımız şu: Hastanın ağrısı geçiyor, fonksiyonları düzeliyor, işini gücünü daha rahat yapabilir hale geliyor. Tedavi yönteminin yeni olmasına rağmen çok sayıda insan bu tedavi yönteminden istifade ediyor. Yakın gelecekte daha çok yaygınlaşacak.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.