Tarif Mekanı – Yemek tarifleri ve hayata dair…

Balığın kılçığı, kafası ve kuyruğunu yiyin

13.12.2017
944

Balığın kılçığı, kafası ve kuyruğu, kalsiyum bakımından oldukça zengin olması nedeniyle tüketilmesi öneriliyor.

Balığın kılçığı, kafası ve kuyruğunu yiyin

 

İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, “Vücut direncinizi artırmak için haftada 2 defa omega 3 bakımından zengin, sağlıklı protein kaynağı balık tüketimi önemlidir.” dedi.

“OBEZİTEYE KARŞI BALIK TÜKETİN”

Gıda ve Beslenme Derneği Genel Başkanı da olan Elmacıoğlu,sağlıklı beslenmede balık tüketiminin büyük önemi bulunduğunu söyledi.

Türkiye’de balık tüketiminin çok az olduğuna işaret eden Prof. Dr. Elmacıoğlu, “Türkiye’de 8 kilogram seviyesinde olan kişi başı yıllık balık tüketimi, dünya genelinde 16 kilogram, Avrupa’da ise 25 kilogramdır. Balık zengini bir ülke olmamıza rağmen dünya ortalamasının yarısı kadar balık tüketiyoruz. Sağlıklı yaşam, hatta obeziteye karşı mücadele için balık tüketiminin artırılması önemlidir.” ifadesini kullandı.

Balığın kılçığı, kafası ve kuyruğunu yiyin

OMEGA 3’ÜN FAYDALARI

Düzenli balık tüketiminin depresyona yakalanma ihtimalini yüzde 17’ye kadar düşürdüğünü belirten Elmacıoğlu, balıkta bulunan omega 3 yağının da damar sertliği, tansiyon, kalp, damar ile felç gibi hastalıkları önlediğini, obezite, hiperaktivite ve dikkat eksikliği gibi rahatsızlıkların etkilerini ise azalttığını anlattı.

BALIĞIN KILÇIĞI, KAFASI VE KUYRUĞU DA DEĞERLİ

Özellikle mevsim geçişlerinde sık aralıklarla balık tüketilmesini öneren Funda Elmacıoğlu, “Vücut direncinizi artırmak için haftada 2 defa omega 3 bakımından zengin, sağlıklı protein kaynağı balık tüketimi önemlidir. Retina, beyin ve sperm hücrelerinin tam olarak çalışmalarını sağlıyor. Bünyesindeki yüksek oranda kalsiyum ve fosfat içeriği, eklem ağrıları ve cilt yumuşaklığına iyi gelmektedir. Ayrıca balığın kılçığı, kafası ve kuyruğu kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Özellikle hamilelikte ve kemik erimesinde bunlar çok faydalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

HAFTADA EN AZ 2 ÖĞÜN

Prof. Dr. Elmacıoğlu, özellikle düzenli balık yiyen büyüme çağındaki çocukların boylarının çok daha hızlı ve sağlıklı uzadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Balığın proteini hayvansal kaynaklı olduğu için biyo yararlılığı, yani vücut proteinine dönüşme oranı çok yüksektir. Bu yüzden balık büyüme, gelişme ve yeni doku yapımı için gerekli proteinin karşılandığı en temel besinlerden biridir. Yeni doku üretimine en çok ihtiyacı olan grup ise büyüme çağındaki çocuklardır. Balıkta bulunan omega 3 yağ asitleri, A ve D vitaminlerinin yanında mineraller bakımından da zengin olan balıklar, çinko, selenyum ve iyot gibi vücut için gerekli mineralleri de barındırmakta. Daha mutlu ve daha sağlıklı bir hayat için haftada en az 2 öğün balık tüketilmesini öneriyoruz.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.