Tarif Mekanı – Yemek tarifleri ve hayata dair…

Saçlarınızı 1 Yıl Yıkamazsanız Ne Olur?

03.08.2018
657

Bir dakika dürüst olalım ve bazen saçlarımızı itiraf etmek istediğimizden daha uzun süre boyunca yıkamadığımızı kabul edelim. Saç yıkamak, kurutmak ve şekillendirmek çok uzun ve yorucu bir iş, ve bazen bu işe girişmek istemiyoruz. Peki ya 2-3 gün yerine çok daha uzun bir süre boyunca saçımızı yıkamasaydık ne olurdu? İşte bu sorulara sizin için bir cevap aradık ve bulduk.

Saçlarınızı 1 Yıl Yıkamazsanız Ne Olur?

1900’lerin başlarında durum buydu. Şampuan henüz icat edilmemişti ve sabun barları kullanılıyordu. Bu barlar da sürekli olarak değil, ara ara kullanılıyordu. O dönemlerde kadınlar saçlarını yaptırmak için kuaförlere gider, ve yapılan stilleri günlerce kullanırlardı. Günlük hayatımızda sürekli olarak saç yıkama eylemini gerçekleştiriyoruz, fakat Amerika’da bazı aktivistler şampuanı hayatlarından tamamen çıkardılar. Peki sizce bu iyi bir fikir mi? İşte cevabı…

Kuruluk mu, O da ne?

Eğer saçlarınızı her gün yıkayan biriyseniz, saç uçlarınızda kuruluk hissetmiş olma ihtimaliniz çok yüksek. Şampuanı temelli bırakmanın faydalarından biri, iyileşmiş bir saça kavuşacak olmanızdır. Bakım kremlerinin saçlarınızı nemlendirme konusunda size en çok yardımcı olacak şey olduğunu düşünebilirsiniz, fakat kafa derimiz yağ ve nem üretmek konusunda oldukça başarılı.

Merhaba Parlak Saçlar

Saçlarınızı yıkarken onu temizliyor olabilirsiniz, fakat aynı zamanda kafa derinizi, saçınızın parlak olmasını sağlayan öğelerden de arındırıyorsunuz. Sıkıntı şu ki, deriniz bu faydalı yağı eşit bir şekilde dağıtmak konusunda çok başarılı değil. Bu nedenle saç dipleriniz çok yağlı gözükürken, uçlarınız kuru gözüküyor olabilir.

Bu koku da ne?

Bu büyük ihtimalle şampuana veda etmenin en iğrenç kısmı çünkü eğer saçınızı yıkamayı bırakırsanız, kötü kokmaya başlayabilirler. Herkese olmasa da bazı insanların başına gelebilecek bir durum, saçınız bozuk süt gibi kokmaya başlayabilir.

Daha kalıcı renkler

Saç rengi, kıyafetler gibidir. Onları ne kadar çok yıkarsanız, o kadar çok renklerini kaybedeceklerdir. Bu nedenle bazı kuaförlerde, boyama eyleminden hemen sonra size normalde aldığınızdan çok daha az duş almanızı tavsiye edebilirler. Saç renginizi korumak için yapabileceğiniz bir diğer şey ise soğuk su ile saçlarınızı yıkamaktır. Sonuç olarak, eğer saçlarınızı yıkamayı bırakabilirseniz, kuaföre gitme ihtiyacınızı da azaltabilirsiniz.

Saçlarınız nelere yuva olacak?

Bu çok büyük bir sürpriz olmasa da, eğer saçlarınızı yıkamayı bırakırsanız, kirleneceklerdir. Hatta çok kirli olacaktır. Bu durumda kafa derinizde o kadar çok kir, toz ve pislik birikecektir ki, acıtmaya bile başlayabilir. Sürekli kaşınmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumun iyi kısmı ise bitlerin kirle saçı pek tercih etmiyor olması.

Saç dökülmesi, hatta daha kötüsü

Saçınızda kullandığınız ürünleri yıkayamamak, kir ve pislik birikmesi gibi durumlar yüzünden saç uzamanız biraz yavaşlayabilir. Hatta daha kötüsü, bu ağırlık yüzünden saç dökülmesi gibi kötü sonuçlarla karşılaşmanız çok olası. Her ne kadar kel olmayacaksanız da, bir miktar saç kaybı yaşayacaksınız. Değer mi, siz karar verin…

Kaynak: thelist

Yayın tarihi: 20.06.2018

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.