Tarif Mekanı – Yemek tarifleri ve hayata dair…

Eş arayanlar bu sokakta buluştu

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’ne bağlı Muratlar Köyü’nde, her yıl yüzlerce kız ve erkek tanışıp evlenmek için ‘Aşıklar sokağı’na akın ediyor.

Aşıklar sokağı, sadece gençleri değil, ikinci baharını yaşamak isteyenleri de ağırlıyor.Bayramiç ilçesine 25 kilometre mesafedeki Muratlar Köyü’nde her yıl mayıs ayında yapılan geleneksel köy hayrı bu yıl da ‘aşıklar sokağı’yla renklendi. Köyde uzun yıllardır süre gelen gelenekte, civar köylerden hatta çeşitli şehirlerden gelen gençler, kısmetlerini bu sokakta arıyor. Genç kızlar, yöresel kıyafetlerini giyip süslenerek, yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki bu yolda yürüyüşe çıkıyor. Erkekler de bu yolda yürüyerek eşlerini arıyor. Aşıklar yolunda birbirlerini beğenen gençler, sözleşip anlaştıktan sonra evliliğe kadar uzanan bir süreç başlıyor.

Bu geleneğin uzun yıllardır devam ettiğini söyleyen köy muhtarı İsa Korkmaz, “Burada gençlerimiz birbirlerini görüp beğeniyor. Aşırıya kaçmadan, taşkınlık yapmadan, her şey karşılıklı gönül rızasıyla oluyor. İki tarafında rızası varsa çiftler tanışıyor. Daha sonra bu birliktelik evliliğe kadar gidiyor. Ben de yaklaşık 30 yıl önce eşimi burada buldum ve evlendim. Ailemden den bir çok kişi de burada evlendi” dedi.

İKİ KEZ EVLİLİK PROGRAMINA ÇIKTI EVLENEMEDİ, NASİBİNİ YOLDA ARIYOR
Aşıklar sokağı, ilginç kişilikleri de buluşturuyor. Sokağın namını duyup İzmir’den geldiğini söyleyen bir vatandaş, burada evleneceği kızı aradığını belirtti. Bir başka genç ise daha önce iki kez TV’de yayınlanan evlilik programına katıldığını ancak talibini bulamadığını belirterek şansını denemek için Balıkesir’den Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine geldiğini söyledi. Aşıklar sokağında, ikinci evliliklerini yapan bir çift ise mutluluğu bu yolda yakaladıklarını kaydetti.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.