Tarif Mekanı – Yemek tarifleri ve hayata dair…

Birleşmiş Milletler AIDS’in gitgide yayılmasından endişeli

07.12.2017
661
Birleşmiş Milletler AIDS’in gitgide yayılmasından endişeli

Birleşmiş Milletler, AIDS ile mücadele kuruluşu UNAIDS, Mısır’da AIDS’in tehlikeli biçimde yayıldığını duyurdu ve vakalarının yılda yüzde 25 ila 30 arttığı uyarısını yaptı.

UNAIDS yetkilisi Ahmed Hamis, Associated Press (AP) haber ajansına yaptığı açıklamada, Mısır’da AIDS vakalarının her yıl yüzde 25 ila 30 artış gösterdiğini belirterek sayının hızla artmasının endişe verici olduğunu söyledi. 

Hamis, Mısır’da son dönemde genç yaştakilerin HIV taşıyıcısı olduğunun tespit edildiğini belirterek toplumda damgalanma ve krizin çözümüne yönelik fonların yetersizliğinin, salgınla mücadele çabalarını baltaladığını vurguladı. 

DÖRDÜNCÜ SIRADA YER ALIYOR

BM verilerine göre, AIDS salgınının yayılma hızı bakımından Mısır, Ortadoğu ve Afrika’da İran, Sudan ve Somali’nin ardından 4. sırada yer alıyor. 

Mısır’da AIDS hastalarının sıklıkla uydurma suçlamalarla cezaevine gönderildiği ve toplum tarafından dışlandığı ifade ediliyor. 

UNAIDS, ülkede 11 binin üzerinde HIV taşıyıcısı bulunduğunu bildirirken Mısır Sağlık Bakanlığına göre bu sayı 7 bin civarında.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.