Tarif Mekanı – Yemek tarifleri ve hayata dair…

2019 Mutfak Trendleri

02.11.2018
744

Mimar Figen Erdağ Demircan; mutfaklarında değişiklikler yapmak isteyenlere ipuçları verdi. 2019 mutfak dekorasyon trendlerinden de bahseden Mimar Erdağ Demircan; “Bembeyaz mutfakların hakimiyeti artık son buluyor” diyor.

2019 Mutfak Trendleri

Mutfak yenilemek çoğunlukla zor gelen işlerden biridir. Oysa bütçenizi tam olarak bilir ve nereden başlayacağınızı da planlarsanız bu iş zor olmaktan çıkacaktır. Başlangıç olarak mutfağınızda neyin eksikliğini çektiğinizi, hedeflerinizi ve halihazırdaki mutfağınızdan neleri çıkarmak istediğinizi düşünerek işe başlayabilirsiniz.

Çok yemek pişirilen, kalabalık, çocuklu aile mutfakları evin kalbi durumundadır. Bu tip evlerde mutfağın fonksiyonel olarak planlanması kaçınılmazdır. İlk olarak mutfak tezgahını ele alırsak; zamansız ve kullanışlı bir malzeme seçerek bir daha değiştirmek zorunda kalmayabilirsiniz.

2019 yılının da trendi olan kuartz malzeme önerilerimiz arasında. Dayanıklı bir malzeme olan kuartzta tek dikkat edeceğiniz nokta sıcak materyallerle temas ettirmemek. 90’lar ce 2binlerin favorisi granit de hâlâ popüleritesini koruyor; ancak iyi temizlenmediğinde bakteri biriktirdiğini unutmayın.

Beyaz mutfakların sonu geldi

Sürekli temiz tutmanın zorluğu da düşünülünce özellikle kalabalık ailelerin bembeyaz mutfaklardan kaçınması doğru olacaktır. Optik beyazdan kaçınarak daha huzurlu, akılda kalıcı ve kontrast renkleri tercih edebilirsiniz.

Mutfağınızı yeniden dekore ederken ilk olarak duvar tonunun değiştirerek işe başlayabilirsiniz.

Mutfağınızın çok “düz” olduğundan yakınıyor ve küçük bir değişiklik arıyorsanız sadece seramikleri değiştirebilirsiniz. Kabartılı seramikler, değişik motifler mutfağınıza yepyeni bir hava katabilir.

Egzotik Bir Mutfak

İspanyol ya da Fas esintilerini mutfağınıza taşıyabilirsiniz. Klasik seramikler yerine mutfağınızın tüm seramiklerini ya da sadece bir bölümünü bu otantik tarz ile renklendirebilirsiniz.

Her şeyi Karıştır!

Evinizin diğer alanlarında olduğu gibi mutfakta da en beğendiğiniz stilleri bir arada kullanmayı deneyebilirsiniz. Nostaljiyi seviyorsanız haftasonu antika bir musluk arayışına çıkabilir; cam kenarınız için üzerini kaplatacağınız bir berjer satın alabilirsiniz.

Mutfakta da Hygge

Fazla eşya bulundurmadan, tezgahınız temiz ve düzenli çalışırsanız ve akşamları sofranızı sevdiğiniz mumlarla renklendirirseniz siz de ‘Hygge’ akımına uyabilirsiniz. Ne kadar az, o kadar daha iyi. Kendinizi nasıl iyi hissediyorsanız buna göre hareket edin; unutmayın, en iyisini siz bilirsiniz.

Mutfak Ekipmanları Aşağılara

2019 mutfak trendleri arasında mikrodalga, fırın gibi ekipmanlar gözün görmediği noktalara taşınıyor. Kullanım açısından zor, göz görmediği için hoş diyebileceğimiz bu akımdan faydalanmayı düşünebilirsiniz.

Eşsiz bir lavabo

Lavobonuzu değiştirmeyi düşünün. Bakırdan metale birçok eşsiz lavabo fikrine göz atın ve sizi en çok mutlu edecek olanı seçin.

Bank Usülü Oturma Düzeni

70’li yıllardan hatırladığımız yumuşak minderlerle destekli banklar ve sandalyeler her mutfağa uygun. Özellikle de kalabalık ailelere. Çok misafir ağırlıyor ve mutfağın sıcaklığından ayrılmadan konuklarınızı ağırlamak istiyorsanız bu seçeneği düşünebilirsiniz.

Yayın tarihi: 02.11.2018

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.